Oszczędności na ogrzewaniu

Tuesday 16 August Chimney

Wydatki uzależnione od grzania budynku da się obniżyć na multum chwytów. Przy czym nie zawsze najlepszym ratunkiem jest wymiana kompletnej instalacji grzewczej na nowszą czy transformacja wariantu ocieplania domu. Naturalnie w przypadku zabytkowego modelu opalania ma to jak najbardziej sens, ale jest także kilka trików zezwalających przyoszczędzić ociupinę przy tym co już dysponujemy.

pieniadze.jpg

Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się czy w jakimś z pomieszczeń któreś meble nie odgradzają radiatorów ograniczając wymianę temperatury. Może się zdarzyć, że określony sprzęt albo firanka zasłaniają kaloryfer efektywnie paraliżując wymianę temperatury.

Kolejnym krokiem jest właściwe ustawienie ciepłoty w oddzielnych pokojach. Nie wszędzie temperatura powinna być równa. Pozytywne efekty zapewnia przymocowanie na grzejnikach termostatów, które nastawią temperaturę, a przez to kocioł nie będzie potrzebował działać bez przerwy na największych obrotach, co przełoży się na miarę spalanego opału. Niewątpliwie w sypialniach oraz wnętrzach umieszczonych na wyższych kondygnacjach domu temperatura może być słabsza. O ile mamy piec ze sterownikiem właściwie jest ustawić tryb tygodniowy żeby ograniczyć temperaturę w nocy jak również w czasie kiedy nie przebywamy w domu.

Znakomicie jest również wymienić staromodne okna na współczesne, jakie będą szczelniejsze, lecz wtenczas nieodwołalne jest dostarczenie prawidłowej wentylacji w budynku, zwłaszcza jeżeli kocioł nie mieści się w autonomicznej kotłowni. Do działania kotła potrzebna jest ogromna doza powietrza, jaką przy zbyt hermetycznym wnętrzu kocioł odciągnie sobie z lokalu. Jeśli powietrza braknie występuje niekompletne spalanie czego efektem jest powstanie toksycznego czadu. W nocy, kiedy jest wyraźnie zimniej skutecznie jest zasuwać rolety na okna, jakie ograniczają wyciekanie ciepła przez szyby.

W wypadku kotłów automatycznych znakomitym rozwiązaniem jest też sterownik pokojowy, co pozwoli na dostrojenie pieca wobec wymiernej temperatury występującej w środku, przy czym czujnik nie powinien znajdować się w najgorętszym wnętrzu.


Commenti per "Oszczędności na ogrzewaniu"