Regeneracja komina i jej wpływ na ogrzewanie

Friday 10 June Chimney

Z przykrością trzeba odnotować, że niezbyt duża liczba ludzi przywiązuje należytą uwagę do renowacji kominów, jakże potrzebnej do efektywnej pracy systemu centralnego ogrzewania. Jak ważna jest nieprzerwana praca ogrzewania wiedzą wszyscy, którzy musieli spędzić kilka dni zimą w nieogrzewanym domu. Takie zdarzenie może zaistnieć z różnych powodów jak choćby awaria pieca czy innego składnika systemu centralnego ogrzewania. Trudno jest dokonać naprawy w warunkach kilkunastostopniowego mrozu, dlatego lepiej zawczasu sprawdzić stan instalacji i zreperować ją w razie potrzeby poza sezonem grzewczym gdy nie jest ona intensywnie używana.

untitled-2.jpg

Układ C.O. to jednakże nie jedynie piec. Jego dość ważnym elementem jest również komin, bez którego piec nie może pracować. Do spalania opału niezbędne jest zarówno świeże powietrze jak i ciągłe odprowadzanie wydobywających się podczas tego procesu spalin. Odprowadzanie dymu zależne jest od odpowiedniego ciągu komina, na co wpływ ma m.in. jego średnica. Zbyt zarośnięty sadzą i smołą kanał kominowy gorzej radzi sobie z odciąganiem substancji powstających podczas spalania na zewnątrz. Jedynym ratunkiem jest wtedy renowacja przewodu kominowego, jakiej dokonać powinien wyspecjalizowany fachowiec.

Wyróżnić możemy renowacje kominów o różnorodnym stopniu złożoności. Do tych prostszych i trwających mniej czasu należy mechaniczne czyszczenie komina (udrożnienie). Jeżeli komin jest pełen grubej warstwy sadzy powinno to dać zadowalający efekt. Czasem jednak komin jest w znacznie gorszym stanie i potrzebna jest bardziej zdecydowana renowacja. Jedną z nich jest proces uszczelniania komina, który po uprzednim wyczyszczeniu wykonuje się tynkując komin w środku specjalistyczną zaprawą uszczelniającą. Zatyka ona szczeliny i nie pozwala przedostawać się wydobywającym się z pieca gazom przez ściany kanału kominowego. Poważną operacją jest również montaż wkładu kominowego, który nieraz musi być poprzedzony frezowaniem komina. Frezowanie to proces powiększania otworu kominowego opuszczaną do wnętrza kanału frezarką. Wkład kominowy jest niezbędny przy stosowaniu ogrzewania gazowego.

Wyremontowany komin pozwala cieszyć się ciepłem w zimne dni, ale ma znaczenie jednocześnie dla zdrowia domowników bo jego doszczelnienie wpływa na wykluczenie zatrucia się niebezpiecznymi gazami jakie powstają podczas spalania w zamkniętej komorze kotła C.O.