Niekonwencjonalne sposoby ogrzewania

Wednesday 6 April Chimney

Gdy następuje zima ogrzanie lokum w realiach naszej strefy klimatycznej jest potrzebą, o której nie potrzeba wspominać. Wolnostojące budynki mieszkalne są z zasady zaopatrzone w systemy centralnego ogrzewania, mimo wszystko jest szereg obiektów, w jakich montaż takiej armatury jest nierealny bądź też są podłączone do komunalnej czy osiedlowej sieci ciepłowniczej, jednakże ich mieszkańcy nie mają wpływu na to kiedy taka instalacja jest uruchamiana. Można rozróżnić kilka rozwiązań, które umożliwią na okazyjne ogrzanie lokalu w chłodniejsze dni. Do ich zasilania można użyć różnorodne źródła ciepła, na paliwa stałe takie jak węgiel albo drzewo lub gazowe czy elektryczne.

Jednym spośród takich podejść jest piec kaflowy. Technologia już trochę zapomniana przeżywa swój renesans dzięki zainteresowaniu osób, jakie oczarowane są walorami ozdobnymi współcześnie wytwarzanych pieców kaflowych odnoszących się do nurtu vintage.

W porównywalnym klimacie wyróżnić możemy także opalane węglem piece kuchenne, które znajdują swych wielbicieli pośród entuzjastów stylu rustykalnego. Moda na urządzanie domów w takim stylu przywraca do łask klasyczne piece kuchenne, które poza wartościami grzewczymi umożliwiają również upieczenie ciasta, chleba oraz pizzy o smaku nieosiągalnym dla pieców elektrycznych i gazowych.

Wreszcie dobrym sposobem na dogrzanie lokum w mroźniejsze dni jest zamontowanie wkładu kominkowego. Z zasady pozwala to na wydajne dogrzanie wyłącznie miejsca, w który m zainstalowany jest kominek, istnieją jednakże (potrzebujące jednakże ingerencji w ściany gdyż nieuniknione jest przygotowanie systemu dostarczającego ciepło) sposoby na dogrzanie kominkiem także odrębnych wnętrz w mieszkaniu.

kominek.jpg

Powyższe rozwiązania skierowane są jednak w pierwszej mierze dla ludzi zamieszkujących w tradycyjnych budowlach czy domach jednorodzinnych, które dysponują kominami koniecznymi do funkcjonowania takich urządzeń grzewczych. Nawet jednak żyjąc w bloku nie trzeba być skazanym na wytyczne sieci ciepłowniczej. Elektryczne albo gazowe wkłady kominkowe pozwalają na dogrzanie lokalu w bloku również w mroźniejsze dni poza sezonem grzewczym.